Clicky

آشنایی با روش آبیاری قطره ای و مزایای آن

 

آبیاری قطره ای یکی از پیشرفته ترین روش ها با بالاترین راندمان کاربرد است. در این روش آب بطور جداگانه برای هر گیاه به صورت مکرر و دقیق توسط قطره چکان ها در منطقه ریشه گیاه (ریزوسفر) استفاده می شود. منظور از این سیستم، آبیاری فقط در منطقه ریشه به جای کل سطح گیاه است، بنابراین بدین ترتیب میزان آب در ریزوسفر گیاه در سطح بهینه قرار می گیرد.

سیستم آبیاری به طور کلی به دو صورت می باشد:

 • سنتی
 • مدرن

سیستم  مدرن که همان آبیاری تحت فشار می باشد به صورت بارانی و قطره ای انجام می شود.

دلیل استفاده از این سیستم چیست؟

در سیستم آبیاری قطره ای علاوه بر اینکه آب مورد نیاز گیاهان مطابق با نیاز آبی آنها تامین می شود بدلیل اینکه میزان آب به مرور زمان در اختیار گیاه قرار میگیرد از ایجاد تبخیر و رواناب در سطح خاک جلوگیری می کند. با استفاده از این سیستم، مطمئناً یک کشاورز می تواند از مدیریت خوب آب اطمینان حاصل کند. استفاده از یک نوع سیستم آبیاری مزایای دیگری هم برای کشاورز و هم برای تولید محصولات زراعی دارد.

اطلاعات مورد نیاز جهت طراحی 

 • منبع آب آبیاری
 • گیاهان كشت شده
 • شرایط نقشه برداری
 • بافت خاک
 • داده های اقلیمی

تأمین آب و کیفیت

شما باید هزینه، کمیت و کیفیت آب موجود را در نظر بگیرید. اگر مقدار آب عامل محدودکننده‌ای در منطقه باشد، انتخاب یک سیستم آبیاری میکرو، با کارایی بالا برای استفاده از آب مانند سیستم قطره چکانی، ممکن است سودآور باشد. سیستم‌های بارانی در صورت وجود آب کافی بهتر هستند.

توپوگرافی خاک

آبیاری بارانی در شرایطی مناسب‌تر است که شیب زمین بیش از ۸٪ باشد. به همین ترتیب، برای سطح هموار، روش‌های آبیاری شیاری بهترین است.

اقلیم

مناطق بادخیز به آب‌پاش‌هایی با زاویه کم احتیاج دارند که آب را در نزدیکی زمین جایی که در مقابل وزش باد مقاومت می‌کند، نگه دارند. در آب‌وهوای گرم به آب‌پاش‌های جریان بالاتر نیاز است. ولی سیستم آبیاری قطره‌ای برای هر دو مناطق مناسب است.

خاک

ظرفیت نگهداری رطوبت، میزان جذب و عمق خاک بر انتخاب سیستم آبیاری تأثیر می‌گذارد. خاک‌های شنی به طور معمول دارای میزان مصرف بالا و ظرفیت ذخیره‌سازی رطوبت کم هستند. همچنین برای خاک‌های رسی که دارای سرعت نفوذ کم و ظرفیت ذخیره‌سازی رطوبت بالا هستند، به یک استراتژی آبیاری متفاوت نیاز است. ازآنجاکه خاک‌های شنی ممکن است به استفاده مکرر از آب در مقادیر کم نیاز داشته‌باشند، خاک‌های رسی به آبیاری با عمق کمتر اما بیشتر نیاز دارند؛ بنابراین آبیاری قطره‌ای برای خاک ماسه‌ای مناسب‌تر است درحالی‌که آبیاری بارانی برای خاک‌های رسی بهتر است.

محصول

از سیستم‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای بیشتر به دلیل سرمایه‌گذاری اولیه در هر هکتار بیشتر برای باارزش بالا مانند سبزیجات و درختان میوه استفاده می‌شود. آبیاری قطره‌ای برای محصولات با فاصله مناسب یا آنهایی که به‌صورت ردیفی مانند سبزیجات رشد می‌کنند مناسب است.

در دسترس بودن نیروی کار

هنگام انتخاب هر روش آبیاری، لطفاً در دسترس بودن نیروی کار را به‌خاطر بسپارید زیرا بسیاری از روش‌های آبیاری برای طراحی، نصب و راه‌اندازی به نیروی انسانی ماهر نیاز دارند

هزینه اولیه

برخی از سیستم‌های آبیاری سرمایه و هزینه‌های عملیاتی بالایی دارند اما نیروی کار کمتری دارند و باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شوند. چنین سیستم‌هایی برای محصولات باارزش بالا ایدئال هستند. سایر سیستم‌های آبیاری ساخت و بهره‌برداری نسبتاً کمتری دارند اما نیاز به نیروی کار بالایی دارند. هزینه نگهداری و انرژی و آب مورد انتظار باید در انتخاب سیستم آبیاری لحاظ شود.

اولویت شخصی

اگرچه هر سیستم زمینه کاربرد خاص خود را دارد، اما انتخاب نهایی با شما کاربر است. سطح آموزش، تخصص نیروی کار موجود و قابلیت اطمینان نیروی تأمین‌کننده برخی از عواملی است که ممکن است در انتخاب سیستم آبیاری برای نصب در مزرعه شما تأثیرگذار باشد.

سازگاری سیستم آبیاری

سیستم آبیاری باید با سایر عملیات مزرعه سازگار باشد، استفاده از تجهیزات مکانیزه بزرگ آبیاری نیاز به یک سیستم قابل‌حمل یا نیروی انسانی ماهر دارد.

اجرای آبیاری قطره ای هوشمند باغچه منازل

با استفاده از شیرهای برقی تایمر دار و با استفاده از کنترل های شیرهای برقی و سیستم هشمند کنترل اشیا انجام می شود.  با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای هوشمند و لوله کشی با لوله 16 آبیاری قطره ای شما میتواید بدون نیاز به حضور در منزل خود ، گیاهان خود را آبیاری کنید.

متخصصان ما در امر طراحی و اجرای آبیاری دستی و یا خود کار در خدمت شما هستند جهت اجرا تماس حاصل فرمائید.

 

مزایای اجرای آبیاری قطره ای هوشمند باغچه منازل:

 • آبیاری قطره ای صرفه جویی در مصرف آب
 • آبیاری قطره ای آبیاری بدون دغدغه هنگام مسافرت
 • آبیاری قطره ای قابل تنظیم برای آبیار در هر ساعت حتی نیمه شب
 • آبیاری قطره ای آبدهی به همه نقاط باغچه به صورت یکسان
 • آبیاری قطره ای دارای 8 برنامه آبیاری
 • آبیاری قطره ای آبیاری بدون نیاز به نیروی انسانی برای همیشه
 • آبیاری قطره ای شادابی گیاهان به دلیل امکان آبیاری در نیمه شب و بخار نشدن آب
 • آبیاری قطره ای حذف علف های هرز به دلیل آبدهی در قسمتهایی از باغچه که گیاه وجود دارد

متخصصان شرکت سایبان سبز آریا در امر طراحی و اجرای آبیاری دستی و یا خودکار در خدمت شما هستند جهت اجرا تماس حاصل فرمائید.