Clicky
تغییری زیبا و آرامش‌بخش در محیط خود را با احداث فضای سبزی دل‌نشین و زیبا تجربه کنید. ما با تخصص و تجربه خود، بهترین خدمات احداث فضای سبز را به شماارائه می‌دهیم.جهت دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش خدمات، با ما تماس بگیرید.

مهمترین اصول محوطه سازی فضای سبز

محوطه سازی مانند بسیاری از موضوعات دیگر دارای اصول و قواعدی است که در نظر گرفتن و رعایت آنها نتیجه نهایی را مطلوب تر خواهد کرد. در اینجا به برخی از مهمترین اصول محوطه سازی اشاره می کنیم.
برقراری تعادل میان المان های به کار رفته شده : زیاده روی در استفاده از برخی المان ها در طراحی، نتیجه را نامطلوب می کند، آنچه باعث دلنشین شدن محوطه می شود حفظ تعادل و استفاده صحیح و بجا از المان ها می باشد. در محوطه سازی های رسمی از تعادل متقارن و در محوطه سازی های غیر رسمی از تعادل نامتقارن استفاده می شود.

حفظ تمرکز: داشتن نقطه تمرکز کانونی، طرح را برجسته تر می کند. نقطه تمرکز یا همان کانون طرح در اصل همان مکانی است که قوی ترین و مهم ترین المان در آن قرار می گیرد، جایی که از هر زاویه ای قابل مشاهده باشد. ممکن است در یک طرح از چند نقطه تمرکز و با المان های مختلف استفاده شود ولی باید در چگونگی استفاده از آن همه جوانب را در نظر گرفت.

سادگی در نهایت زیبایی: در محوطه سازی باید نهایت سادگی را در نظر گرفت به طوری که حس آرامش و آسایش به فضا القاء شود.

استفاده از ریتم و خط: استفاده از تکرار منظم یا همان ریتم در محوطه سازی فرآیند طراحی را مطلوب تر می نماید. ایجاد خطوط منظم بصری فضا را از سکون خارج می کند. گیاهان، المان های نورپردازی و مسیرهای حرکتی و پیاده رو ها عناصری هستند که در این زمینه کمک زیادی می نمایند.

انسجام و یکپارچگی: انسجام از اصول اصلی و بسیار مهم در محوطه سازی می باشد که هارمونی طرح را ایجاد می نماید.
رنگ بندی : رنگ و رنگ بندی حس زنده بودن را به طرح القاء می کند. رنگ های گرم همواره برجسته تر به نظر می رسند و تصور می شود که در حال حرکت به سمت شما هستند درحالیکه رنگ های سرد به نظر می رسد که درحال دور شدن هستند.

عناصر مهم در محوطه سازی

پوشش گیاهی
بی شک در دنیای پرمشغله ی امروز پوشش سبز و چمن می تواند رنگ و بوی تازه ای به زندگی دهد و انسان را به وجد و نشاط بیاورد. در محوطه سازی، ایجاد فضای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا علاوه بر اینکه بخش بزرگی از محوطه سازی را دربر می گیرد، تنها عنصر زنده در این بخش نیز محسوب می شود. درختان و گل های تزئینی (زینتی) مقاوم در تمام فصول سال، یک باغ یا ایوان را کاملا منحصر به فرد می کند. نحوه اجرای فضای سبز تاثیر زیادی در زیبایی شناختی آن دارد. اینکه در جانمایی و کاشت فضای سبز از چه گل و گیاهی استفاده کنیم، در کیفیت نهایی کار بسیار تاثیرگذار است. بهترین گیاهان، آنهایی هستند که به نگهداری و مراقبت کمتری نیاز دارند و در برابر گرما و خشکی مقاوم هستند. درختانی که دارای گل های زینتی می باشند زیبایی خاصی به محوطه می دهند.
ناآگاهی از تنوع و ویژگی گیاهان و سپردن آن به دست کارشناسان نا وارد نتیجه را در بلند مدت نمایان می سازد. در یکی دو سال اول که گیاهان هنوز به اندازه اصلی خود نرسیده اند، همه چیز زیبا به نظر می رسد. اما پس از چند سال با رشد گیاهان، زیبایی محیط از بین می رود و نیاز به دوباره کاری و تجدید نظر در آن بوجود می آید. این در حالی است که با انتخاب اصولی گیاهان و رعایت مسائل فنی در ابتدا با گذشت زمان بر زیبایی فضای سبز افزوده خواهد شد و از هزینه های بی مورد اجتناب خواهد شد. امری که در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار است، استفاده از گیاهانی است که نیازهای محیطی آنها با شرایط محیطی سازگار باشد.

خاک
در بخش های مختلف در محوطه سازی، عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند که هر یک از آن ها نیاز متفاوتی برای زیرسازی دارند. استفاده از خاک مناسب، مهمترین بخش در حفاظت و نگهداری از فضای سبز می باشد. سبک بودن و جذب رطوبت از اولویت های انتخاب خاک مناسب است. خاک مناسب نقش مهمی در سهولت نگهداری گیاهان دارد.

آب
استفاده از آب به عنوان یکی از چهار عنصر طبیعت در محوطه سازی بسیار حائز اهمیت می باشد. به خصوص که از دیرباز، آب عنصر جدایی ناپذیر باغ ایرانی بوده است. آب را می توان به شکل های مختلفی در محوطه سازی به کار برد. یکی از رایج ترین استفاده های آب، ساخت یک آب نما است که با مصالح مختلفی انجام می پذیرد. ساخت استخر نیز در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. برکه، فواره، مسیر های خطی با آب از سایر اشکال کاربردی آب می باشد. برکه فضایی است که آب در آن بدون جریان باقی می ماند و در محوطه سازی با هدف آرامش تعبیه می شود تنها مسئله ای که در رابطه با آب می توان خاطرنشان کرد، آب بندی، تصفیه و نگهداری از المان های آبی است. در ساخت آبنما مواردی مانند نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نورپردازی، ایزولاسیون و سهولت نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

کف سازی
با توجه به اینکه سطوح موجود در محوطه، بخش اعظمی از آن را در بر گرفته، تعریف جنس و طرح کف، تاثیرگذارترین بخش در دید بصری می باشد. علاوه بر آن، انتخاب جنس مناسب کف از این جهت اهمیت دارد که باید پاسخگوی استحکام مورد نیاز سرما و یخبندان و یا گرما و رطوبت باشد. تایل های بزرگ سنگی، سطوح بتنی، استفاده از چمن طبیعی یا مصنوعی در سطح وسیع، سکوهای چوبی و کف های سیمانی ، بخشی از گزینه های موجود در طراحی کف، باتوجه به نوع کاربری آن است، علاوه بر جنس کف، اختلاف سطح در کف سازی باغ و محوطه، تنوع و پویایی بیشتری به محیط می دهد.
مسیرها از موضوعات مهم در کف سازی می باشند. یک مسیر عریض سنگ فرش شده، یک راه باریک بتنی ترکیب شده با چمن و منتهی به یک برکه یا حوض فواره دار، یک معبر چوبی که بین گیاهان و بوته های بلند قرار گرفته، یک راهروی مارپیچ سنگریزه دار، هریک با حسی متفاوت، می تواند انسان را به مقصدی برساند، انتخاب هوشمندانه عرض، طول و جنس هر مسیر، علاوه بر سلیقه کارفرما، به هوش و ذکاوت طراح محوطه نیز بستگی دارد.

مصالح
شناخت و انتخاب صحیح مصالح در محوطه سازی یا لنداسکیپ از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا علاوه بر حس زیبایی شناسی مصالح به کار رفته، باید تغییرات احتمالی آن ها را در برابر شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه در نظر گرفت و با توجه به محدودیت های موجود، اقدام به انتخاب مصالح نمود.
در مرحله اول، آسایش و آرامش القا شده توسط مصالح در یک مکان، مدنظر است. در مرحله دوم، زیبایی که مصالح برای افراد به ارمغان می آورد، اهمیت دارد و در آخر، استحکام مصالح از نظر شرایط اقلیمی مهم می باشد.
در گذشته تنوع در تعداد مصالح بسیار کمتر بوده، ولی امروزه با توجه به افزایش گوناگونی متریال ها و سهولت در اجرای آن ها، می توان از خلوص مصالح و یا از ترکیب آن ها با یکدیگر بهره جست. برخی از مصالح کاملا تخصصی بوده و فقط در محوطه سازی استفاده می شوند و مورد کاربرد دیگری ندارند. شناخت این مصالح می تواند در بالا بردن سطح کیفی کار بسیار موثر باشد. زهکش ها از جمله این موارد هستند. پس از احداث محوطه سازی در بخش نگهداری، در نظر گرفتن سیستم آبیاری مکانیزه از موارد مهم اجرایی می باشد.

نورپردازی
علاوه بر اینکه از نور برای دید در شب باید بهره جست، نورپردازی تخصصی، از جمله مواردی است که در جذابیت بصری محیط تاثیر زیادی دارد. نورپردازی مسیر، المان ها و تجهیزات، گیاهان، نور دیواره ها، استخر و آب نما، هریک اصول جداگانه ای دارد که علاوه بر تامین نورکافی، باید عدم خیرگی و مزاحمت نور برای چشم افراد، مصرف بهینه انرژی الکتریکی و امنیت را نیز در نظر گرفت. امنیت در محوطه، با روشنایی لازم برای تشخیص موانع، سراشیبی، پله ها و اختلاف سطوح امکان پذیر است. در نورپردازی بیرونی، باید به عواملی نظیر شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب توجه کرد.

المان ها
محوطه سازی و طراحی منظر برای دستیابی به آرامش انسان در طبیعت، متشکل از عناصر و المان های گوناگونی است و چیدمان این المان ها در کنار یکدیگر به علم و تخصص کافی نیاز دارد با توجه به نیاز پروژه و خواست کارفرما المان های متفاوتی در محوطه سازی استفاده می شود که در آن میان می توان به عناصری چون آلاچیق، پرگولا، آبنما، برکه، استخر، نهر، فضای نشیمن، کف سازی، نورپردازی و … اشاره کرد.


روش اجرای اصولی و علمی محوطه سازی و طراحی لندسکیپ در مرحله اول از شناخت اهداف پروره و نیاز های سایت شروع می شود. و همچنیت قوانین منطقه ای که پروژه در آن واقع شده به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.
در مرحله بعد اطلاعات سایت جمع آوری می گردند از جمله اطلاعات خاک شناسی ، فلور گیاهی منطقه، اطلاعات توپوگرافی ، نظر گاه ها و …. که بر اساس این اطلاعات پتانسیل ها و نقاط ضعف پروژه شاسایی می شوند.
این اطلاعات به همراه اطلاعات شرکت سایبان سبز آریا دستمایه طراحی کانسپت کلی لندسکیپ می شوند و بر این اساس ساختار کلی محوطه شکل می گیرد و متعاقب آن طراحی جزئیات با دقت مضاعف صورت می گیرد.
در مرحله بعد عملیات جانمایی المان های طراحی و ساخت قسمتهای سخت منظر بر اساس نقشه ها صورت می گیرد و در طول این مرحل ضمن ارسال بازخورد به تیم طراحی، مشکلات اجرائی به جود امده در پروسه محوطه سازی مرتفع می گردد.
همزمان تاسیسات برقی و مکانیکی و سیستمهای آبیاری نصب و تست می گردند.
و در مرحله آخر بستر مناسب برای کاشت گیاهان و اجرای منظر نرم محیا می شود و بر اساس طرح کاشت گونه های مختلف گیاهی کاشته می شوند.

روش اجرای محوطه سازی:

همانطور که در قبل گفته شد هر چه فضای شما کوچکتر باشد باید با دقت نظر بیشتری به محوطه سازی حیاط منزل بپردازید.در فضاهای شهری و مجتمع‌های مسکونی با یک فضای زیبا می‌توانید جذابیت زیادی برای ساکنان و مهمانان به ارمغان بیاورید و به همین دلیل ارزش ملک شما بالا خواهد رفت.
استفاده از واش بتن و واش بتن چراغدار به جای موزاییک‌های معمولی جلوه ای صد چندان به محل سکونت شما خواهد داد. استفاده از سنگ رودخانه ای به جای چمن، هزینه‌های نگهداری و آبیاری را برای ساکنان بیش از 70 درصد کاهش خواهد داد.

ویلاها به ویژه ویلاهای خارج از شهر، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و افراد دوست دارند ساعاتی از وقت خود را به ماندن در ویلا اختصاص بدهند. همین مسئله اهمیت محوطه سازی ویلا را دو صد چندان کرده است. چنانچه محوطه سازی ویلا در نظر گرفته نشود، از نظر بصری آشفتگی ذهنی ایجاد خواهد شد. محوطه سازی ویلا، می‌­تواند به بهینه سازی محیط، کمک کند. آن دسته از باغ‌هایی که برای شان محوطه سازی صورت می‌گیرد، فضاهای هدفمند تری خواهند داشت. علاوه بر این، دسترسی به گیاهان و رسیدگی به آن‌ها در شرایطی که محوطه سازی ویلا صورت بگیرد، راحت تر است.
حوطه سازی در معماری، محدودیتی ندارد و همان طور که اشاره شد برای هر فضایی می‌توان طراحی محوطه انجام  داد. ولی محوطه سازی ویلا بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. پلان محوطه سازی ویلا باید متناسب با متراژ زمین باشد. به عبارت روشن تر در متراژهای کوچک نباید ساختمان و تاسیسات آنقدر وسیع در نظر گرفته شوند که عملا نسبت ساختمان به فضای سبز ویلا بیشتر باشد.
در زمین‌های کوچکی که متراژ زیادی از آن‌ها به ساختمان اختصاص پیدا می‌کند، عملا محدودیت کاشت برای گیاهان به وجود می‌آید. گیاهانی که برای فضای سبز ویلا با این مشخصات انتخاب می‌شوند، اغلب باید کوتاه قد با بافت نرم یا بافت ریز باشند. استفاده از درختانی چون سرو شیراز، سرو ناز، سرو خمره ای برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. علاوه بر این در طراحی فضای سبز یک زمین کوچک، نمی‌توان به صورت هم زمان استخر، برکه و آبنما استفاده کرد چون جلوه چندانی نخواهد داشت.
محوطه سازی ویلا نیز به اندازه طراحی خود ویلا حائز اهمیت است و باید برای آن زمان کافی صرف شود تا به نحو احسن طراحی و اجرا شود.
لازم است بگوییم، که محوطه سازی تنها مختص به ویلا نیست، در سایر مکان‌ها، مجتمع مسکونی، ساختمان‌های اداری و تجاری، پاساژ و مراکز خرید و تفریحی و رستوران، بیمارستان، هتل و… هر مکانی با هر نوع کاربری می‌تواند محوطه سازی منحصر به فرد خود را با رعایت اصول و استاندارد‌های طراحی و اجرا را داشته باشد.
اما آنچه که در حیطه فعالیت‌های شرکت سایبان سبز آریا مطرح است، محوطه سازی ویلا است.
حتما تصاویر زیبا و عکس از محوطه سازی ویلا و باغ ویلاهای زیادی را تاکنون دیده اید. زیبایی بصری یک محوطه سازی یک نکته مهم و اولویت اصلی در محوطه ویلا است اما زیباترین محوطه سازی ویلا، آن است که نه تنها زیبایی داشته باشد بلکه استاندارد‌های لازم در طراحی محوطه و لند اسکیپ در آن وجود داشته باشد و همچنین تمام فاکتور‌های به کار گرفته شده در آن متناسب با نیاز کارفرما، کارایی کامل داشته باشد، بخصوص در محوطه سازی ویلا کوچک که شما با محدودیت فضا رو به رو هستید و انتخاب درست و به جای المان‌های طراحی منظر هنر و مهارت یک مهندس لنداسکیپ را می‌طلبد.

محوطه سازی باغ وابسته به عوامل متعددی است. در اینجا به اختصار دو مورد از آنها را بیان می‌کنیم، مهم ترین عامل کاربری باغ شماست، اینکه صرفا یک باغ با درختان یا گیاهان است یا باغ میوه.
مسئله دوم، موقعیت و اقلیم و به طور کلی شرایط آب و هوایی منطقه است که اگر دقت کرده باشید در هر منطقه یک محصول و گیاه خاص بهتر به عمل می‌آید، برای مثال اکثر افرادی که ساخت ویلا در دماوند انجام می‌دهند، عموما در باغ‌ها از درختان گردو یا سیب استفاده می‌کنند. هر دو مورد بالا عوامل تعیین کننده در انتخاب گیاهان برای محوطه سازی باغ شما بود.
اما به طور کلی محوطه سازی باغ یا باغ ویلا شامل مراحل و فعالیت‌های زیر می‌شود:
 ارائه طرح اولیه با توجه به اصول معماری، زیر ساخت‌های استاندارد و اصول زیبایی شناختی
انتخاب مصالح ساختمانی با توجه به معیار‌ها و علاقه مندی‌های کارفرما، نوع و شرایط اقلیم منطقه، زیبایی و‌هارمونی با سبک طراحی باغ ویلا
طراحی و ساخت المان‌ها و اشیای مورد استفاده در محوطه سازی و جانمایی مناسب آن‌ها
 اضافه کردن المان‌های دکوراتیو و اشیا تزئینی مانند آلاچیق، پرگولا، آبنما، نشیمن و آتشدان و…
جدول بندی، کف سازی، سربندی از مهم ترین اصول محوطه سازی باغ به شما می‌آیند و در عمر مفید یک محوطه سازی مناسب و استاندارد موثرند.
در نهایت گل کاری‌ها، نظم در کاشت گیاهان و درختان بصورت اصولی و نورپردازی زیبا و تخصصی می‌تواند شخصیت باغ شما را شکل دهد.

محوطه سازی باغ

محوطه سازی حیاط های کوچک منزل

هزینه طراحی محوطه، کاملا به کاربری آن وابسته است و مسلما هر چه متراژ زمین و ساختمان بزرگ تر باشد، هزینه اجرای محوطه سازی نیز بالاتر می‌رود. هزینه اجرای محوطه سازی نیز به موارد زیادی وابسته است که مهم ترین آن متریال محسوب می‌شود. استفاده از متریال مرغوب، بر هزینه اجرایی خواهد افزود. اصلاح خاک، نقشه برداری، عملیات خاکبرداری و خاک ریزی، مواردی هستند که باعث افزایش هزینه محوطه سازی خواهند شد. هزینه اجرای فضای سبز محوطه هم به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن، انتخاب گیاهان زینتی گران قیمت می‌تواند باشد.
همچنین محدودیتهایی که برای طراحی و اجرای محوطه وجود دارد نیز باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند. برای مثال، گاهی امکان حذف برخی از درختان وجود ندارد یا تاسیسات و ساختمانهایی در محل قرار گرفته اند که نمی‌توان آنها را حذف یا جا به جا کرد. یکی دیگر از محدودیت هایی که می‌تواند در پیش روی طراح قرار بگیرد، محدودیت‌های مالی است. به همین دلیل طراح باید تا جای ممکن محدودیت‌های مالی را نیز در نظر داشته باشد. البته در صورتی که کارفرما برای هزینه طراحی محوطه و هزینه اجرای محوطه سازی، مبلغ قابل توجهی را در نظر بگیرد، امکان استفاده از متریال‌های مرغوب تر فراهم خواهد شد. قطعا هر چقدر هزینه بیشتری برای ابتدای کار در نظر گرفته شود، عدم نیاز به تعمیرات و ترمیم قسمت‌های مختلف در آینده، به حداقل ممکن می‌رسد.
برای محوطه سازی باغ و ویلا راه کار‌ها و سبک‌های زیادی وجود دارد که می‌توان هریک را به کار گرفت و با توجه به خواسته‌ها و ایده آل‌های خود، حیاط ویلا را محوطه سازی کرد.
اما اگر بودجه شما محدود باشد و دوست داشته باشید تا برای طراحی محوطه ویلا خود یک سری ایده‌ها را پیاده سازی کنید، می‌توانید با مدیریت بودجه خود و در پیش گرفتن ساز و کار‌های زیر، از یک طراحی محوطه بی نظیر و منحصر به فرد برای ویلای خود بهره مند شوید.

استفاده از بذر و نهال گیاهان پایدار و ارزان در محوطه سازی
استفاده از بذر و نهال گیاهان پایدار و ارزان نه تنها موجب داشتن یک محوطه همیشه سبز با پوشش گیاهی مقاوم به ارمغان میاورد بلکه جز هزینه‌های خریداری، هزینه‌های نگهداری از قبیل آبیاری، دارو‌های تقویتی و کود و سم نیز برای آن‌ها کمتر است . به این ترتیب شانس آن را خواهید داشت تا در ضمن زیباسازی و سرسبزسازی فضای تحت اختیار خود، هزینه کمتری خرج کنید.

نورپردازی بهینه و هوشمند محوطه
در بحث نورپردازی نیز می‌توانید با انتخاب‌های هوشمندانه و بهینه میزان قابل توجهی از هزینه کاهش دهید. کافی است که به جای به کار بردن چراغ‌های ال ای دی گران قیمت، از نور‌های معمولی به تعداد کمتر و بیتر در نقاطی از محوطه ویلا که بیشتر مورد استفاده قرار ی گیرد، مانند آلاچیق‌ها، استفاده کرده و پیچ و تاب زیادی به طراحی نورپردازی خود ندهید.
به این ترتیب تنها از نورپردازی ضروری استفاده می‌کنید و برخی از مناطق که می‌خواهید نور بیشتری داشته باشند را به این شیوه، با نور همراه سازید. همچنین نیازی نیست که حتما از طراح و مجری نورپردازی استفاده کنید و استفاده از لامپ‌های مناسب فقط در قسمت‌هایی که لازم است، کفایت خواهد کرد.

نادیده گرفتن تجهیزات اضافی در محوطه
برای  محوطه سازی باغ با کمترین هزینه می‌توانید از برخی از تجهیزات اضافی صرف نظر کنید و آن‌ها را حذف نمایید. به طور نمونه ضرورتی ندارد که همزمان هم آبنما داشته باشید و هم یک استخر بزرگ، در حالی که هریک به تجهیزات و سیستم‌های جداگانه نیز نیازمند است.
همچنین اقلامی‌چون زمین بازی و غیره نیز می‌تواند از فضای سبز شما حذف شده و به این شکل در هزینه‌هایتان صرفه جویی به عمل آید و علاوه بر آن نیز از فضای بیشتری برخوردار باشید.

کاهش هزینه‌های حصارکشی محوطه
محوطه سازی باغها را با روش‌های مختلفی می‌توان حصارکشی مختلفی کرد که سبک‌های مختلف آن‌ها، هزینه‌های مختلفی دارند. بسته به این که کدام یک از این سبک‌های حصارکشی را انتخاب کرده باشید، هزینه متفاوتی برایتان ایجاد خواهد شد پس می‌توانید با این همه با انتخاب یک الگوی حصارکشی ساده و وسایل و تجهیزات ارزان قیمت، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌ها ایجاد کنید.

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.