Clicky

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا بام سبز ایده ای جدید برای ایجاد فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، لابی، بالکن، پاسیو و …) ساختمان است که بستری مصنوعی برای کاشت گیاهان فراهم می کند. در واقع به وسیله این ایده در مکان هایی که بستر خاک محیا نمی باشد و در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک، یک بستر مصنوعی برای ایجاد فضای سبز فراهم می شود.
امروزه با رشد جمعیت و افزایش ساخت و ساز ساختمان های تجاری و مسکونی، مناظر طبیعی و باغ های سر سبز در سطح شهر کمتر مشاهده می شود که خود عاملی برای افزایش آلودگی هوا و گازهای آلاینده می باشد. به همین دلیل احساس نیاز به داشتن فضای سبز بیشتر از قبل احساس می شود و در همین راستا و برای حل این مشکل از نوآوری های نوینی مانند بام سبز و دیوار سبز استفاده می شود.

باغچه های زیبای پشت بام، برای اولین بار در کشور آلمان خود نمایی کرد. در کشور آلمان اکثر قریب به اتفاق ساختمان ها دارای روف گاردن می باشند. این پشت بامهای سبز در آلمان رواج زیادی دارد حدودا ده درصد از ساختمان های آن دارای باغ بام هستند.
بام های سبز در ایالات متحده آمریکا نیز رواج پیدا نموده و می توان مثالی از مشهورترین آنها که در تالار شهر شیکاگو اشاره نمود. تالار شهر شیکاگو دارای بام سبزی بسیار سرسبز و زیبایی می باشد، که به واسطه پوشش گیاهی سرسبزش دمای این ساختمان نسبت به ساختمان های قدیمی که فاقد این نوع باغچه روی بام هستند ۲۵ درجه سانتیگراد پایین تر یا به عبارتی خنکتر است که این خود یک مزیت بزرگ و لذت بخش می باشد.
 

روف گاردن و تاریخچه پیدایش آن

مزایای بام سبز

سیستم روف گاردن موجب ارتقا معماری ساختمان شما شده و جلوه ای زیبا به آن می بخشد. علاوه بر این از دیگر نکات مثبت این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پاکسازی هوا
  • کاهش آلاینده ها
  • کنترل دما و افزایش ظرفیت گرمایی بام
  • مصرف بهینه انرژی
  • بهره برداری از آب باران
  • امکان کشت محصولات کشاورزی
  • افزایش عمر پشت بام
  • عایق صوتی و حرارتی
  • ایجاد پوشش گیاهی در نواحی که امکان اجرای فضای سبز وجود ندارد

انواع روف گاردن

سیستم متمرکز
طراحی روف گاردن متمرکز همانند فضاهای سرسبز اجرا شده در سطح زمین می باشد. نوع پوشش گیاهی در این نوع سیستم بسیار متنوع می باشد و گیاهانی مانند درخت، درختچه و بوته قابل پرورش هستند.
وزن این گونه گیاهان و آبیاری آن ها سبب شده تا سیستم متمرکز روف گاردن بار زیادی به ساختمان وارد نماید؛ به همین دلیل عایق بندی سقف به خوبی باید اجرا شود.
این سیستم مناسب ساختمان هایی می باشد که ظرفیت بار بالایی دارند. بهتر است سیستم متمرکز روی ساختمان های تازه ساخت اجرا شود و بار اضافی بام هنگام طراحی و محاسبات سازه اولیه ساختمان در نظر گرفته شود.
در طراحی این نوع روف گاردن از المان های مختلفی همچون نیمکت، باربیکیو، انواع آبنما، آلاچیق و حتی استخر و جکوزی استفاده می شود.

سیستم گسترده
سیستم گسترده روف گاردن مناسب ساختمان هایی می باشد که تحمل بار پایینی دارند. این سیستم به دلیل نیاز به حداقل تاسیسات، نگهداری و آبیاری، هزینه کمی دارد.
نوع پوشش گیاهان در سیستم گسترده محدود می باشد و اغلب از گیاهانی با طول ریشه کوتاه (چمن، خزه و …) که به آبیاری و مراقبت کمتری نیاز دارند استفاده می شود.
همچنین این سیستم بهترین گزینه جهت اجرای کف پوش برای پیاده روی می باشد و بر روی بام های مسطح و شیب دار اجرا می شود.

سیستم ترکیبی
روف گاردن ترکیبی از ترکیب روف گاردن متمرکز و گسترده ساخته شده است که طرفداران زیادی دارد. این سیستم از کنار هم قرار گرفتن گیاهانی مانند چمن، درخت و دختچه تشکیل شده است.

سیستم مدولار یا جعبه گیاه
فضای سبز در سیستم مدولار از یک سری گلدان و جعبه مخصوص گل و گیاه (فلاور باکس) تشکیل شده است که گیاهان درون همین گلدان ها پرورش داده می شوند. جنس قسمت درونی فلاور باکس ها از ورقه های گالوانیزه تشکیل شده که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم هستند و به لایه های زهکشی و فیلترینگ مجهز می باشند.
طراحی و پیاده سازی این سیستم به نسبت سه مدل دیگر مقرون به صرفه تر می باشد. اجرا این سیستم در تمام بام ها، پاسیون ها، حیاط ها و بام ها امکان پذیر است و به راحتی می توان گیاهان را جا به جا کرد.
علاوه بر فلاور باکس ها، از المان های دیگری از جمله، آلاچیق، آبنما، نیمکت و مبلمان نیز استفاده می شود.

طراحی روف گاردن

روف گاردن به مساحت قابل ساخت یک پروژه افزوده، و مکان جدیدی برای اجتماع درون محیطی فراهم می آورد. که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان گردیده است.
در طراحی روف گاردن و ساخت باغ بام، المان های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند
طراحی روف گاردن یا باغ بام شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق، باربی کیو، آبنما) می باشد. استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان می باشد.
روفگاردن یا باغ بام را می توان با گذاشتن چند گلدان در پشت بام شروع کرد و در آخر به اجرای فضای سبز ختم کرد. این باغچه های روی بام می توانند یک آبشار زیبا یا یک باغچه پر از بوته میوه و گل یا یک آلاچیق چوبی کوچک داشته باشد.

نکات مهم برای ساخت گاردن

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمان ها، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا باغ بام روی آن هـــا قابـــل اجراســـت.
پاسیو ها نیـــز از ایـــن قاعـــده مســـتثنی نیسـتند و مـــکان مناســـبی بـــرای اجـــرای روف گاردن هســـتند. تراس هـــا، بـــه علت خصوصـــی بـــودن، یکی از اولیـــن هدف های اجرای این سیســتم هســـتند. پوشـــیده بودن سقف تراســـها باعث ایجاد محیطـــی متفاوت با بـــام از نظر عملکرد هســـتند.
گیاه مناسب روف گاردن
ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه در نظر گرفته شود.
فضای سبز روی پشت بام فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته میوه باشد.

آبیاری اتوماتیک
برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود که از اجزای اصلی و مهم به شمار می آید.

نورپردازی فضای سبز پشت بام
از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف بسیار مؤثر است و هزینه بالایی دارد.
زیرسازی پشت بام روش مدولار زیر سازی استاندارد بام را انجام می دهد و آماده سازی سطح تمام پشت بام صورت می گیرد.

کف سازی فضای پشت بام
کف به سه صورت چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می شود. هرچه میزان و سطح این کف‌ ها بیشتر باشد هزینه هم بیشتر می شود.

تجهیزات جانبی پشت‌ بام
آلاچیق، آتریوم، مبلمان آبنما، فضاهایی مانند آشپزخانه همه جزو تجهیزات جانبی هستند. در اجرای روف گاردن قیمت پایین مساوی است با کیفیت پایین یک محصول، پس در نظر بگیرید که استفاده از متریال و المان های نامناسب در این پروژه‌ها دارای هزینه‌های بعدی سنگین تری خواهد بود.

چند تصور غلط رایج در بین مردم در رابطه با اجرای روف گاردن

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.
شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.
۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.
در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود.
۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.
اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.
با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.
 

قیمت روف گاردن

قیمت بام سبز با توجه به طراحی ارائه شده توسط معمار یا طرح درخواستی توسط شما متغیر است. به همین علت شما می‌توانید پس از مشاهده طرح ارائه شده توسط معمار، با توجه به بودجه‌ای که برای ایجاد باغ بام در نظر گرفته‌اید، طرح را تغییر داده و به این صورت قیمت روف گاردن را کاهش یا افزایش دهید. برای آگاهی از قیمت سقف سبز می توانید به سایت شرکت سایبان سبز آریا مراجعه کرده و از قیمت مطلع شوید. همانطور که می‌دانید قیمت بام سبز با توجه به آیتم‌های انتخابی شما جهت طراحی و اجرا برروی پشت بام مشخص خواهد شد. بنابراین می‌توانید به طور مستقیم برروی قیمت روف گاردن تاثیرگذار باشید و براساس بودجه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته‌اید باغ بام خود را ایجاد نمایید.

قیمت کفپوش روف گاردن | قیمت چتر روف گاردن
المان‌های که در بام سبز کاربرد دارد به صورت جداگانه دارای هزینه‌هاییست که از جمله می‌توان به قیمت کفپوش روف گاردن اشاره نمود. قیمت کفپوش مورد نظر برای اجرا در بام سبز به نسبت مساحت و متراژ مورد نظر برای نصب کاملا متفاوت است. قیمت چتر روف گاردن نیز از دیگر عناصری بوده که با توجه به مدل یا نوع مورد استفاده متغیر است. به همین علت این امکان برای شما وجود دارد که با افزایش یا کاهش آیتم‌هایی که جهت نصب و اجرا برای بام سبز در نظر می‌گیرید در قیمت کلی روف گاردن به طور مستقیم تاثیر گذار باشید. 

قیمت خاک روف گاردن | قیمت گلدان روف گاردن
قیمت خاک روف گاردن و قیمت گلدان روف گاردن برحسب میزان استفاده از ان موارد در طراحی بام سبز معین خواهد شد. با توجه به این که برای اجرای باغ بام باید و پرورش گیاهان متنوع برروی پشت بام از خاک مرغوب و مناسب مخصوص استفاده نمایید تا گیاهان بتوانند رشدی قابل قبول داشته باشند، بنابراین بهتر است به فکر قیمت خاک روف گاردن نباشید. زیرا تاثیر به سزایی در هزینه‌ها نداشته و بیشتر مواقع خاک مناسب بام سبز با قیمتی معقول عرضه خواهد شد.
قیمت گلدان روف گاردن اما با توجه به نوع آن و نیز استفاده از متریالی که برای سفارش و ساخت آن استفاده می‌شود متغیر خواهد بود. قیمت گلدان روف گاردن در صورتی که با پروفیل چوب پلاست اجرا شود، بسیار مناسب و به صرفه‌تر از سایر محصولات تمام خواهد شد. در صورتی که این متریال از لحاظ کیفی و طول عمر بالا با دیگر مصالح قابل مقایسه نبوده و از لحاظ ظاهری نیز فضای بام سبز را بسیار مدرن و شیک خواهد کرد. 

قیمت چمن روف گاردن | قیمت مبلمان روف گاردن
قیمت چمن روف گاردن با توجه به این امر که از نوع مصنوعی یا طبیعی باشد، متغیر خواهد بود. همچنین این که چه متراژی را برای اجرای چمن از هر نوعی در نظر گرفته‌اید در قیمت چمن روف گاردن تاثیر گذار خواهد بود. با این حال می‌توانید با مراجعه به شرکت‌های معتبر و مشاوره رایگان به طور کلی موارد درخواستی را ذکر نموده و قیمتی حدودی و کلی برای اجرای بام سبز در نظر بگیرید تا طراحان بتوانند طبق بودجه شما فضای مورد نظر را طراحی نمایند. 
قیمت مبلمان روف گاردن از موارد قابل توجه بوده که اهمیت بالایی دارد. با توجه به این که نمی‌توان از هر نوع مبلمانی جهت اجرا در بام سبز استفاده نمود، باید در این مورد حساسیت ویژه‌ای به خرج دهید. انتخاب مبلمان مناسب و با کیفیت با در نظر گرفتن بودجه‌ای که برای این قسمت از باغ بام خود کنار گذاشته‌اید حساسیت این امر را بالا خواهد برد. در صورتی که از مبلمان فضای باز که قابل ساخت با پروفیل چوب پلاست هستند، شما نه تنها می‌توانید در کاهش هزینه‌های مرتبط با بام سبز خود تاثیر گذار باشید که می‌توانید به طور مستقیم نیز در قیمت مبلمان روف گاردن نیز تاثیرگذار بوده و به بهترین شکل هزینه‌های اجرای باغ بام را مدیریت نمایید.

سخن آخر
برای خود و محیطی که در آن زندگی می‌کنید ارزش قائل شوید. شما بخش زیادی از عمر خود را در خانه‌تان می‌گذرانید و لحظات را سپری می‌کنید. محیط زندگی خود را زیبا و دلنشین کنید; تا بتوانید آرامش و سرزندگی را برای خود به ارمغان آورده و از استرس و اضطراب روزانه محیط کار و بیرون از خانه بکاهید. روف گاردن یک روش بسیار عالی برای زیباتر کردن ساختمان شما و رسیدن به این هدف مهم است.
بیشتر بدانید

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.