Clicky

اصول آموزش باغبانی به گروه های سنی مختلف

کودکان در سنین مختلف، توانمندی‌های متفاوتی دارند و البته کار با آن‌ها نیازمند توجه به نکات خاصی است. هر چند کودکان با هم تفاوت‌های فردی داشته و لازم است متناسب با مهارت‌ها و دانش هر کودک، برای او برنامه‌ریزی کرد، اما برای هر گروه سنی، نکاتی وجود دارد که بهتر است مدنظر قرار گیرد.

کودکان زیر سن مدرسه: این گروه سنی در زمان فعالیت‌هایی از این دست نظارت همیشگی لازم داشته و آموزش موارد ایمنی و بهداشت به آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. کودکان در این سن توان پذیرش مسئولیت کامل آبیاری را ندارند، اما از عهده مرتب کردن وسایل باغبانی بعد از هر بار استفاده بر می‌آیند و می‌توان آبیاری و دیگر مسئولیت‌ها را به صورت مشترک با آن‌ها پیش برد.

برای این گروه سنی مهم است که تغییراتی در برنامه دهید تا فعالیت به کاری جذاب برای آن‌ها تبدیل شود. به عنوان مثال اگر دو، سه گلدان در بالکن داشته باشید، به صورت معمول نیازی به مترسک نخواهید داشت، اما اگر قرار به باغبانی با فرزندتان باشد، درست کردن یک مترسک کوچک برای همان چند گلدان، می‌تواند یک فعالیت جانبی جذاب باشد. یا اگر قرار به کاشت کمی سبزی خوردن در باغچه‌ای کوچک باشد، به صورت معمول نیاز زیادی به بیل زدن عمیق باغچه نیست، اما خب با وجود داشتن یک دستیار کوچک، گاهی لازم است اجازه دهید او کمی بیش از حد لازم بیل بزند، چرا که زیر و رو کردن خاک فعالیتی لذت‌بخش برای کودکان است.

سال‌های ابتدایی دبستان: برای آموزش موضوعات مرتبط با زیست شناسی، شیمی یا اهمیت حفظ محیط زیست، این گروه سنی زمان بسیار مناسبی است. پس از آموزش موارد مرتبط با رعایت بهداشت، می‌توانند به تنهایی نیز برخی فعالیت‌ها را انجام دهند و البته توان پذیرش مسئولیت آبیاری و رسیدگی به گیاهان تحت نظارت شما را دارند. در کنار باغبانی از موضوعات مرتبط مانند آشنایی با حشراتی که در باغچه زندگی می‌کنند یا استفاده از آب خاکستری در باغبانی نیز در برنامه‌های تان استفاده کنید. (آب خاکستری یا آب بازیافتی منظور آبی است که قابل نوشیدن نیست، اما قابل استفاده برای مواردی، چون باغبانی هست، مانند آبی که با آن میوه‌ها شسته شده‌اند.)

نیمه دوم سال‌های دبستان: احساس کنترل داشتن و اعمال نظرات شخصی در این گروه سنی اهمیت زیادی دارد. پس برای برنامه‌ریزی درباره فعالیت‌ها نظرات آن‌ها را جدی بگیرید. با توجه به افزایش مهارت‌ها در این گروه سنی، حتی می‌توانید آن‌ها را تشویق به تولید محصول در باغچه خانه یا گلدان کنید و سپس محصولات‌شان را از آن‌ها بخرید.

شرکت مهندسی فضای سبز سایبان سبز آریا در راستای رفع نیازهای روزمره‌ شما ، خدمات باغبانی و فضای سبز رو با بهترین قیمت و کیفیت در سریع‌ ترین زمان ممکن و زیر نظر متخصصان حرفه‌ ای به شما ارائه می‌ دهد. با شرکت مهندسی و خدماتی سایبان سبز آریا می‌ توانید منزلی همیشه سبز داشته باشید.