Clicky

حمام جنگل چه فوایدی دارد و چگونه باید آن را انجام دهید؟

 

حمام جنگل یک شیوه‌ی درمانی طبیعی است که به وقت گذرانی در طبیعت اشاره دارد. این راهکار ژاپنی که طرفداران بسیاری دارد می‌تواند روحیه‌ی شما را دگرگون کند و آرامش بی‌نظیری به شما بدهد.

زندگی امروزی پر از استرس، اضطراب و سایر آسیب‌های روانی است. استرس بیش از حد می‌تواند روی سلامت جسم و روان تأثیر منفی بگذارد و به همین دلیل است که امروزه سلامتی بسیاری از مردم به خطر افتاده است. این استرس و مشکلات روانی می‌توانند جدی‌تر شوند و بیماری‌های دیگری از جمله افسردگی را به دنبال داشته باشند.

راهکارهای گوناگونی برای بهبود سلامت روان و پیشگیری از این بیماری‌ها وجود دارند. یکی از این راهکارها وقت گذراندن در طبیعت است که با نام حمام جنگل شناخته می‌شود. اگرچه این فعالیت هیچ ربطی به حمام کردن ندارد، ولی می‌تواند به اندازه‌ی یک حمام گرم و دل‌چسب به آرامش ذهن شما کمک کرده و اندیشه‌های منفی و استرس را از شما دور کند.

به طور کلی، فعالیت بدنی و دیدن طبیعت می‌تواند لذت‌بخش و آرامش‌بخش باشد. مردم زیادی هم در سراسر جهان از حمام جنگل کمک می‌گیرند تا هم فعالیت بدنی داشته باشند و هم از طبیعت لذت ببرند و سلامتی خود را بهبود ببخشند.

در نوشته‌ی امروز می‌خواهیم حمام جنگل را بررسی کنیم و ببینیم چه فوایدی برای سلامت ذهن و بدن دارد. در ادامه ابتدا حمام جنگل را معرفی می‌کنیم، سپس نگاهی به فواید آن می‌اندازیم و در پایان می‌گوییم چگونه باید آن را انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

حمام جنگل چیست؟

حمام جنگل به وقت گذراندن، استراحت کردن و ارتباط برقرار کردن با طبیعت در جنگل اشاره دارد. شما برای دور شدن از زندگی شهری و همه‌ی مشکلاتش به دل طبیعت پناه می‌برید تا استرس و اضطراب را از خود دور کنید و به دنبال آرامش و سلامتی بگردید.

این فعالیت در دهه‌ی ۸۰ میلادی در کشور ژاپن ابداع شد و ژاپنی‌ها از آن برای بهبود سلامت روان کمک می‌گرفتند. نکته‌ی مهمی که حمام جنگل را خاص کرده این است که شما نباید آن را به چشم یک ورزش نگاه کنید. شاید خیلی از مردم گمان می‌کنند این فعالیت به معنای پیاده‌روی و عرق کردن در طبیعت است. در حقیقت اینگونه نیست و شما هنگام انجام حمام جنگل باید با سرعت آرامی حرکت کنید و تلاش کنید از طبیعت لذت ببرید بدون آنکه استرس و فشاری به بدن خود وارد کنید.

به همین دلیل، حمام جنگل به‌کلی با طبیعت‌گردی و پیاده‌گردی تفاوت دارد. پیاده‌گردی، رهنوردی یا راهپیمایی یک فعالیت تفریحی است که همان پیاده‌رویِ ساده ولی در طبیعت به شمار می‌رود. برخلاف یک پیاده‌روی معمولی که بیشتر برای رفت‌وآمد با پای پیاده انجام می‌شود، پیاده‌گردی به معنای گام برداشتن برای لذت بردن از طبیعت و کالری‌سوزی است و یک ورزش در نظر گرفته می‌شود. این ورزش یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های بیرون از خانه و در فضای باز به حساب می‌آید.

پیاده‌گردی به طور معمول شامل پیاده‌روی‌های درازمدت و گاهی شدید است که در مسیرهای بیرون شهر، فضای باز، تپه‌ها، کوه‌ها یا حتی ارتفاعات انجام می‌شوند. با وجود این، گاهی هم می‌تواند شامل پیاده‌روی‌های معمولی و آسان‌تر در مسیرهای شهری شود. پیاده‌گردی تا حدی با طبیعت‌گردی متفاوت است، زیرا طبیعت‌گردی با پای پیاده معمولا چالش‌برانگیزتر است و شامل سفرهای درازمدت می‌شود. جدا از این، طبیعت‌گردی‌ها گاهی اوقات چند روز یا چند هفته به درازا می‌کشند!

شما با این ورزش می‌توانید نیرو و توان پایین‌تنه و پشت بدن را تقویت کنید، استقامت بدنی و سلامت قلب را بهبود ببخشید، وزن اضافی خود را کاهش دهید، استرس و مشکلات روانی را بهتر مدیریت کنید، سلامت مغز را حفظ کنید و همچنین خطر ابتلا به آرتروز و از دست دادن تراکم استخوان را کاهش دهید.

همانگونه که می‌بینید پیاده‌گردی هم فواید زیادی دارد و برای سلامت جسم و روان عالی است. ولی همچنان یک فعالیت بدنی شدید است و ممکن است برای همه مناسب نباشد. از آن سو حمام جنگل را داریم که یک فعالیت سبک است و فشار زیادی به بدن وارد نمی‌کند. بنابراین، شما می‌توانید هر زمان که خواستید آن را انجام دهید و بهتر با استرس و مشکلات روانی کنار بیایید.

حمام جنگل چه فوایدی دارد؟

وقت گذراندن در طبیعت و گام برداشتن میان گیاهان و درختان می‌تواند به شیوه‌های گوناگونی روی سلامتی شما تأثیر بگذارد. از کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها گرفته تا بهبود خلق‌وخو و روحیه، حمام جنگل دارای فواید فراوانی است که در ادامه ۹ نمونه از مهم‌ترینِ آن‌ها را آورده‌ایم. شما با انجام منظم حمام جنگل می‌توانید از این فواید بی‌نظیر بهره‌مند شوید و زندگی خود را دگرگون کنید.

۱. حمام جنگل منجر به تولید یاخته‌های کشنده‌ی طبیعی می‌شود

یاخته‌ها یا سلول‌های کشنده‌ی طبیعی بخشی از دستگاه ایمنی بدن هستند که می‌توانند سلول‌های سرطانی و عفونت‌های باکتریایی بدن را پیدا کنند و از بین ببرند. این یاخته‌ها به اندازه‌ای هوشمند و کارآمد هستند که سلول‌های ویروسی و عفونی درون سلول‌های سالم را تشخیص می‌دهند و بدون آسیب رساندن به این سلول‌های سالم آن‌ها را نابود می‌کنند.

در یک پژوهش دیده شد افراد مورد آزمایش توانستند با یک سفر سه روزه در جنگل سطح فعالیت این یاخته‌های کشنده را تا ۵۰ درصد افزایش دهند. پژوهش‌گران بر این باورند که حمام جنگل می‌تواند به افزایش ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلا به سرطان و کمک به بهبودی سریع‌تر بدن از بیماری کمک کند. یکی از دلایلی که بیشتر بیمارستان‌ها دارای درختان و فضای سبز هستند هم همین است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند حتی نگاه کردن به درختان از پنجره‌ی بیمارستان می‌تواند سرعت بهبودی بیماران را افزایش دهد.

حمام جنگل جدا از افزایش سطح فعالیت یاخته‌های کشنده‌ی طبیعی می‌تواند تعداد آن‌ها را هم بیشتر کند. شما تا بیش از یک هفته پس از حمام جنگل می‌توانید ایمنی بیشتری داشته باشید و بهتر با سلول‌های بیماری‌زا و ویروس‌های عفونی مبارزه کنید.

۲. حمام جنگل می‌تواند احتمال حمله‌ی قلبی را کاهش دهد

پژوهش‌های بسیاری نشان می‌دهند حمام جنگل منجر به کاهش قابل توجه فشار خون، سطح استرس و نرخ ضربان قلب می‌شود. وقت گذراندن در جنگل همچنین می‌تواند سطح آدیپونکتین را در بدن افزایش دهد. آدیپونکتین یک هورمون است که روی سوخت‌وساز چربی و گلوکز تأثیر می‌گذارد. این ماده به کنترل قند خون، کاهش وزن و بهبود حساسیت به انسولین کمک می‌کند.

همه‌ی این‌ها باعث می‌شوند سلامت قلب و عروق حفظ شود و احتمال ابتلا به بیماری‌ها و سکته یا حمله‌ی قلبی کاهش پیدا کند.

۳. این فعالیت به پیشگیری از چاقی و دیابت کمک می‌کند

با توجه به فایده‌ی پیشین و تأثیر آدیپونکتین روی سلامت بدن پی می‌بریم حمام جنگل برای پیشگیری از افزایش وزن، چاقی و ابتلا به دیابت هم مناسب و تأثیرگذار است.

این فعالیت به کاهش سطح گلوکز در بدن افراد دیابتی منجر می‌شود و کمکشان می‌کند بهتر با این بیماری مقابله کنند. یک پژوهش که روی چندین بیمار دیابتی آزمایش کرد نشان داد این بیماران با انجام حمام جنگل هر هشت ماه یک بار به مدت ۶ سال توانستند سطح گلوکز خود را به طور قابل توجه‌ای کاهش دهند. با وجود اینکه فاصله‌ی زیادی بین هر جلسه از حمام جنگل وجود داشت، این بیماران باز هم توانستند از این فایده بهره‌مند شوند. در صورتی که بتوانید زمان بیشتری را برای این فعالیت در نظر بگیرید بدون شک می‌توانید تأثیر آن را افزایش دهید و بهتر با بیماری‌ها و افزایش وزن مقابله کنید.

۴. سطح انرژی را افزایش می‌دهد و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد

هنگامی که در فضای باز و در دل طبیعت قرار می‌گیرید و هوای تازه وارد ریه‌هایتان می‌شود، با احساس شادابی، انرژی و سرزندگی روبه‌رو می‌شوید. این کار یک راهکار عالی برای افزایش انگیزه و مبارزه با خستگی است. به طور کلی، فعالیت بدنی منجر به افزایش انرژی می‌شود و جلوی تنبلی، بی‌حوصلگی و خستگی را می‌گیرد. شما با حمام جنگل می‌توانید انرژی خود را بیشتر کنید و بهتر به انجام کارهای روزمره بپردازید.

جدا از این، حمام جنگل برای بهبود کیفیت خواب هم مناسب است. هنگامی که در جنگل گام برمی‌دارید هورمون‌های بدن تنظیم و عملکرد بدن هم تقویت می‌شود. همچنین هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی خواب هم تحریک می‌شوند و به افزایش کیفیت خواب شما کمک می‌کنند.

در صورتی که به طور منظم حمام جنگل داشته باشید می‌توانید استرس را از خود دور کنید و با افزایش ترشح هورمون‌های حال خوب کن از جمله دوپامین روبه‌رو شوید. افزایش سطح این هورمون و کاهش سطح هورمون کورتیزول باعث می‌شود جسم و ذهنتان آرام شوند و شب‌ها خواب بسیار بهتری داشته باشید.

کورتیزول که به‌عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود یکی از اصلی‌ترین هورمون‌هایی است که بدن هنگام قرار گرفتن زیر فشار و استرس ترشح می‌کند. اگرچه هورمون کورتیزول برای کارکرد مناسب بدن ضروری است، ولی افزایش سطح این هورمون می‌تواند مشکلات و بیماری‌های خطرناکی را در بدن به وجود بیاورد. شما با حمام جنگل می‌توانید تا حد زیادی از افزایش سطح کورتیزول در بدن جلوگیری کنید.

۵. حمام جنگل به بهبود خلق‌وخو و روحیه کمک می‌کند

یک پژوهش کوچک روی ۱۵ مرد آزمایش کرد و نشان داد پس از حمام جنگل سطح اضطراب، استرس، افسردگی، پریشانی و سردرگمی آن‌ها کاهش یافته است. پژوهش‌گران دو گروه را که در جنگل و سطح شهر پیاده‌روی کرده بودند با یکدیگر مقایسه کردند و دیدند اگرچه هر دو گروه با مزایای ورزش برای سلامت بدن روبه‌رو شدند، ولی گروهی که حمام جنگل داشت و در طبیعت وقت گذرانده بود از فواید بیشتری بهره‌مند شد.

کاهش استرس و افسردگی و همچنین افزایش شادابی و انرژی بدن می‌تواند به تقویت روحیه و بهبود خلق‌وخو کمک کند. جدا از این، ترشح هورمون‌های حال خوب کن هم به افزایش احساس شادی و خوشحالی منجر می‌شود. بنابراین، شما با انجام منظم حمام جنگل می‌توانید جلوی زودرنجی و ناراحتی را بگیرید و همیشه روحیه‌ی قوی و مثبت‌تری داشته باشید.

۶. التهاب‌های درون بدن را کاهش می‌دهد

هوای جنگل به میزان قابل توجه‌ای بهتر و پاک‌تر از هوای شهر است و همه‌ی مردم از این موضوع خبر دارند. درختان در درازای روز دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند و اکسیژن پس می‌دهند. به همین دلیل آب‌وهوای جنگل‌ها بسیار سالم و باطراوت است.

درختان نه‌تنها آب‌وهوا را تمیز می‌کنند، بلکه دارای ترکیباتی هستند که منجر به کاهش التهاب‌های درون بدن می‌شوند. برای نمونه، لیمونن که در هوای جنگل پیدا می‌شود به کاهش التهاب ریه کمک می‌کند. جدا از این، پژوهش‌ها هم نشان داده‌اند افرادی که به مشکلات تنفسی از جمله آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه دچار هستند با وقت گذراندن در جنگل می‌توانند اکسیژن بیشتری دریافت کنند و التهاب‌های بدنشان را کاهش دهند.

۷. حمام جنگل سلامت پوست را حفظ می‌کند

وجود التهاب یکی از دلایل اصلی بسیاری از مشکلات در بدن از جمله مشکلات و اختلالات پوستی است. کسانی که به اگزما و پسوریازیس که جزو بیماری‌های پوستی و التهابی هستند دچار می‌شوند می‌توانند از حمام جنگل کمک بگیرند و این التهاب‌ها را کاهش دهند.

همانگونه که گفتیم حمام جنگل می‌تواند به کاهش التهاب‌های درون بدن کمک کند. بنابراین، شما با حمام جنگل سلامت پوست خود را هم حفظ می‌کنید و جلوی بیشتر بیماری‌های پوستی را می‌گیرید.

۸. ترکیبات ترپن در گیاهان هم می‌توانند التهاب‌های درون بدن را کاهش دهند

بیش از ۴۰۰۰۰ ترکیبات ترپن شناخته وجود دارند که تأثیرات مثبت زیادی روی بدن می‌گذارند. این ترکیبات دسته‌ای از مواد آلی هستند که در طبیعت به وفور یافت می‌شوند و بیشتر بخش اصلی رایحه و اسانس گیاهان را شکل می‌دهند.

ترکیبات ترپن روی کاهش التهاب مغز، کبد و لوزالمعده تأثیر می‌گذارند و این اندام حیاتی را سالم نگه می‌دارند. این موضوع باعث می‌شود بتوانید با بیماری‌های گوناگونی از جمله آرتروز مقابله کنید و به طور کلی از سلامت بیشتری برخوردار شوید.

ترکیبات موجود در گیاهان و هوای جنگل همچنین خواص ضد توموری دارند و یک راهکار عالی برای مقابله با سرطان سینه، روده، پانکراس، کبد و روده‌ی بزرگ به شمار می‌روند.

۹. حمام جنگل به کاهش دردهای عضلانی کمک می‌کند

افزون بر کاهش التهاب‌های بدن، ترکیبات ترپن می‌توانند به کاهش دردهای عضلانی هم کمک کنند. از درمان آرتروز گرفته تا کاهش درد و التهاب مفاصل، حمام جنگل برای بهبود سلامت کلی بدن بسیار مفید است. جدا از این، آب‌وهوای پاک جنگل می‌تواند درد گردن و کمر را هم کاهش داده و کیفیت زندگی شما را افزایش دهد.

پژوهش‌ها هم این موضوع را تأیید کرده و نشان داده‌اند کسانی که حمام جنگل انجام می‌دادند توانستند درد گردن خود را کاهش دهند. البته تأثیر حمام جنگل در کنار ورزش و انجام حرکات کششی بسیار بیشتر بود و کسانی که هر دو را انجام دادند با نتیجه‌ی بسیار بهتری روبه‌رو شدند. بنابراین، بهتر است هم از حمام جنگل کمک بگیرید هم ورزش. ولی در هر صورت حمام جنگل به‌تنهایی هم می‌تواند مفید باشد.

۱۰. با قرار گرفتن در نور خورشید ویتامین D کافی دریافت خواهید کرد

پوست شما با استفاده از نور خورشید می‌تواند یکی از مواد مغذی ضروری به نام ویتامین D را تولید کند. پژوهش‌گران با انجام آزمایش‌های گوناگون تخمین می‌زنند که هر نیم ساعت وقت گذراندن زیر نور خورشید می‌تواند منجر به تولید ۸۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین D شود. این عدد به رنگ پوست شما و اینکه چه مقدار از پوستتان را با لباس می‌پوشانید بستگی دارد.

ویتامین D یک ماده‌ی ضروری برای بسیاری از کارکردهای بدن به شمار می‌رود. از تقویت استخوان‌ها گرفته تا بهبود کارکرد دستگاه ایمنی بدن، این ویتامین می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامت بدن شما داشته باشد. شما با حمام جنگل و وقت گذراندن در هوای آزاد می‌توانید این ویتامین را در بدن خود بسازید و جلوی احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگونی از جمله بیماری‌های زیر را بگیرید:

  • سرطان پستان
  • سرطان روده‌ی بزرگ
  • سرطان مثانه
  • سرطان پروستات
  • ام‌اس
  • لنفوم غیرهاجکین

افزون بر این، با حمام جنگل و تأمین ویتامین D می‌توانید به پیشگیری از بیماری‌های پسوریازیس، سندرم متابولیک (یک بیماری پیش‌دیابتی)، دیابت نوع ۲ و زوال عقل هم کمک کنید.

البته دقت داشته باشید زیاده‌روی در دریافت نور خورشید می‌تواند بیماری‌های پوستی از جمله سرطان پوست را به دنبال داشته باشد. پس حتما این نکته را به یاد داشته باشید و بیش از اندازه در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و همچنین همیشه از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید تا خطرات نور خورشید را کاهش دهید.

چگونه باید حمام جنگل را انجام دهید؟

ژاپنی‌هایی که حمام جنگل را ابداع کردند و انجام می‌دادند به طور معمول در جنگل‌هایی وقت می‌گذراندند که درختان مخروطی از جمله کاج و سرو داشتند. پس شما هم باید به سراغ جنگل‌هایی بروید که شامل این دسته از درختان می‌شوند. با وجود این، شما همچنان می‌توانید در هر جنگل با هر نوع درخت دیگری هم حمام جنگل داشته باشید تا از فوایدی که نام بردیم بهره‌مند شوید.

نکته‌ی مهم برای انجام این کار این است که به یک محیط سرسبز و جنگلی بروید و تلاش کنید با طبیعت ارتباط ژرف‌تری برقرار کنید. شما باید به‌آرامی در میان گیاهان و درختان گام بردارید و وجودتان را سرشار از احساس آرامش کنید، به گونه‌ای که انگار در جنگل شناور شده‌اید و بدون آنکه بدنتان را حرکت دهید در میان درختان جابه‌جا می‌شوید.

این محیط جنگلی باید منجر به ایجاد احساس آرامش شود. بنابراین، به سراغ مناطقی بروید که آب‌وهوای معتدلی دارند و به طور معمول خلوت هستند. اگر زیادی گرمتان شود و عرق کنید، اگر حشرات زیادی در محیط باشند، اگر مردم زیادی پیرامون شما باشند و سروصدا کنند و بدون شک نمی‌توانید با احساس آرامش روبه‌رو شوید. پس حتما به این موضوع دقت داشته باشید تا استرس و اضطرابتان بیش از پیش نشود.

شما برای حمام جنگل باید به محیط خود بیندیشید و احساسات درختان را درک کنید. تلاش کنید گاهی روی زمین دراز بکشید، حرکت باد و برگ‌ها را احساس کنید، مراقبه انجام دهید، میوه‌های جنگلی بخورید و به طور کلی با طبیعت یکی شوید. یادتان باشد هدف از حمام جنگل کالری‌سوزی یا راه رفتن برای رسیدن به یک مقصد خاص نیست. چیزی که اهمیت دارد خود سفر است. برای حمام جنگل شما باید سفر را دوست داشته باشید و مقصدتان «رفتن» باشد!

پس نباید به خودتان فشار بیاورید، در مسیرهای دشوار و سربالایی گام بردارید یا حسابی خودتان را خسته کنید. این فعالیت مانند یک مدیتیشن است و باید به‌آرامی انجام شود تا خستگی را از شما دور کند و انرژی‌تان را افزایش دهد.

با در نظر داشتن این نکات برای وقت گذراندن در جنگل برنامه‌ریزی کنید و سلامت جسم و روان خود را بهبود ببخشید.

هر چند وقت یک بار باید به سراغ حمام جنگل بروید؟

بسیاری از پژوهش‌هایی که روی حمام جنگل و فواید آن تمرکز کرده‌اند نشان داده‌اند شما با انجام این فعالیت یک تا چهار بار در ماه می‌توانید از فواید آن بهره‌مند شوید. هر چه زمان بیشتری به این کار اختصاص دهید بدون شک نتیجه‌ی بهتری هم خواهید گرفت.

در صورتی که در محیط‌های جنگلی زندگی کنید می‌توانید هر روز زمان مناسبی را برای حمام جنگل در نظر بگیرید و به جسم و روانتان استراحت دهید. از آنجایی که قرار نیست به خودتان فشار بیاورید و بدنتان را خسته کنید، انجام روزانه‌ی حمام جنگل مشکلی به دنبال نخواهد داشت.

ولی حتما به این نکته دقت داشته باشید که فعالیت شما باید سبک باشد. اگر بخواهید زمان زیادی را به پیاده‌روی اختصاص دهید یا با سرعت بالا و در سربالایی‌ها پیاده‌روی کنید، باید حتما زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید و دست‌کم چند روز کامل به مفاصل و ماهیچه‌های خود فرصت دهید تا به‌خوبی بهبودی پیدا کنند و ریکاوری شوند.

این نکات را به یاد داشته باشید

از آنجایی که هدف اصلی حمام جنگل ارتباط برقرار کردن با طبیعت و زمین است، می‌توانید این کار را با پای برهنه انجام دهید تا بهتر زمین را احساس کنید. این کار همچنین ارتباط شما با محیط پیرامونتان را ژرف‌تر می‌کند.

به طور کلی، راه رفتن با پای برهنه می‌تواند روی سلامت روان تأثیر مثبتی بگذارد و احساس آرامش شگفت‌انگیزی به شما بدهد. اگر این کار را در جنگل، روی چمن یا روی شن‌های ساحل انجام دهید به آرامش عجیبی دست پیدا می‌کنید که حال‌وهوایتان را به‌کلی زیر و رو خواهد کرد و شادابی‌تان را افزایش خواهد داد!

نکته‌ی دیگری که باید یادتان باشد این است که تا جای ممکن از وسایل الکترونیکی و مغناطیسی دور بمانید. همین وسایل هستند که استرس زیادی را به وجود می‌آورند و بیشتر مردم را با مشکلات و بیماری‌های مختلف روبه‌رو می‌کنند. شما باید تلاش کنید این وسیله‌ها را کنار بگذارید و در طبیعت بکر گام بردارید. بنابراین، در صورت امکان این وسیله‌ها را به همراه نداشته باشید و در محیط‌هایی حمام جنگل را انجام دهید که دکل‌های ارتباطی، مخابراتی و ندارند.

بحث دیگری که ممکن است به میان بیاید این است که اگر در یک محیط جنگلی زندگی نکنیم یا به جنگل دسترسی نداشته باشیم تکلیفمان چیست؟ اگر شما هم مانند بسیاری از مردم به جنگل‌های سرسبز دسترسی ندارید می‌توانید حمام جنگل را در باغ‌ها، پارک‌ها و فضاهای سبز سراسر شهرتان انجام دهید. اگرچه این کار نمی‌تواند به اندازه‌ی حمام در یک جنگل واقعی تأثیرگذار باشد، ولی همچنان فواید خودش را دارد و منجر به کاهش استرس می‌شود.

شما حتی با ایستادن زیر یک درخت و گام برداشتن روی چمن‌ها هم می‌توانید حمام جنگل را انجام دهید. در صورتی هم که چشمان خود را ببندید و گمان کنید در یک جنگل واقعی هستید می‌توانید تأثیر این کار را بیشتر کنید و با فواید بیشتری روبه‌رو شوید. پس جای نگرانی نداشته باشید و غصه‌ی این را که شهرتان در محیط‌های جنگلی نیست نخورید!

جدا از این، شما با کمک عکس‌ها و عطرها هم می‌توانید تجربه‌ی حمام جنگل خود را واقعی‌تر کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به جنگل بروید و می‌خواهید در پارک‌ها یا حتی باغ خانه حمام جنگل را انجام دهید، تلاش کنید از عکس و تصاویر جنگل‌ها و همچنین اسانس‌های روغنی استفاده کنید.

دیدن تصاویر جنگل‌ها به شما کمک می‌کند تا یک جنگل واقعی را تصور کرده و گمان کنید درون آن در حال گام برداشتن هستید. اسانس‌های روغنی هم می‌توانند این تجربه را واقعی‌تر کنند تا بتوانید عطر جنگل‌ها، درختان، گل‌ها و را احساس کنید. شما برای این کار می‌توانید از اسانس‌های درختان مخروطی مانند سرو، کاج، ارس، چوب سدر و صنوبر استفاده کنید که نه‌تنها بسیار خوشبو هستند و حال‌وهوای شما را عوض می‌کنند، بلکه ترکیبات مفیدی هم برای سلامتی دارند و تأثیر حمام جنگل شما را افزایش می‌دهند.

پژوهش‌ها هم نشان داده‌اند این اسانس‌های روغنی (روغن معطر) به کاهش التهاب‌های درون بدن و همچنین استرس و مشکلات روانی کمک می‌کنند. شما به شیوه‌های گوناگونی می‌توانید از این اسانس‌ها استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید حمام جنگل بهتر و واقعی‌تری داشته باشید حتما برای خرید اسانس‌های روغنی که یادآور رایحه‌ی بی‌نظیر جنگل، درختان و گیاهان هستند برنامه‌ریزی کنید.

سخن پایانی

از هزاران سال پیش مردم با طبیعت ارتباط برقرار می‌کردند تا زندگی خود را بهبود ببخشند و احساس آرامش بیشتری داشته باشند. به همین دلیل است که ژاپنی‌ها هم به سراغ حمام جنگل رفتند تا ارتباط ژرف‌تری با طبیعت برقرار کنند و افزون بر بهبود سلامت جسم و روان به کاهش استرس‌های زندگی روزمره هم کمک کنند.

حمام جنگل یک شیوه‌ی درمانی طبیعی است که به وقت گذرانی در طبیعت اشاره دارد. این راهکار ژاپنی که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است می‌تواند روحیه‌ی شما را دگرگون کند و آرامش بی‌نظیری به شما بدهد.

شما با انجام منظم حمام جنگل می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگون را کاهش دهید، استرس و اضطراب را از خود دور کنید، انرژی بیشتر و خواب بهتری داشته باشید، خلق‌وخو و روحیه‌ی خود را تقویت کنید، جلوی شکل‌گیری التهاب‌های بدن و آسیب‌های پوستی را بگیرید، به ریکاوری و بهبود ماهیچه‌های بدن کمک کنید و همچنین طول عمر خود را افزایش دهید.

برای انجام این کار تنها به یک محیط جنگلی نیاز خواهید داشت. ولی یادتان باشد به نکاتی که گفتیم دقت داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. با در نظر داشتن این نکات می‌توانید از فوایدی که گفتیم بهره‌مند شوید و زندگی بهتر، شادتر و بدون استرس برای خودتان بسازید.

 

شرکت مهندسی خدمات باغبانی سایبان سبز آریا با کادر مجرب از کارشناسان کشاورزی آماده ارائه هرگونه خدماتی در زمینه توسعه و نگهداری فضای سبز به شما دوستداران طبیعت می باشند.