Clicky
پنت هاوس باغ Tribeca نیویورک
این روف گاردن به زیبایی تمام از کنار هم قرار دادن یک نیمکت چوبی کوهستانی در یک محیط سنگی و برروی سنگ فرش مدولار ، طراحی شده است . در امتداد علف های زراعتی یک حوضچه ی آب گرم در بدنه ی فولاد ضد زنگ واقع شده است که منظره ی زیبایی از شهر را به استفاده کنندگان خود هدیه می دهد.

روف گاردن ویلای مشرق نیویورک
بام این ساختمان دید قابل ملاحظه ای به شهر نیویورک و ساختمان های معروف سیاسی دارد اما ویژگی های بصری و طبیعی این بام مانند حوضچه های کوچک آب در بستر سفالی و کفپوش و نیمکت های چوبی اطمینان حاص می کند که فضایی آرام و به دور از هیاهو برای ساکنین فراهم آورد.

کابین های میل ویل کالیفرنیا
در نگاهی گذرا زیبایی این کابین مسکونی به چشم میخورد اما این بنا نیازمند نگاه دقیق تری است. برروی بام طبقه ی اول که حکم تراس را ایفا میکند یک روف گاردن زیبا توسط شرکت معماری “فلد من” طراحی شده است که گلدان هایی حاوی ساکولنت ها و کاکتوس در آن قرار دارد . این گلدان ها به کنترل آب باران در این بنا کمک می کنند.

بام سبز و لند اسکیپ ساختمان مسکونی، تورنتو
شرکت معماری ” Cecconi Simone ” در بالای گاراژ این خانه در شهر تورنتو یک روف گاردن زیبا طراحی کرده است که مانند یک باغ گیاه شناسیست چرا که از انواع گیاهان رنگارنگ و گلدار در این تراس استفاده شده است. جعبه و کف پوش های چوبی و یک استخر پوشیده شده با کاشی های کوچک سنگ آهگ زینت بخش این تراس زیبا هستند. هماهنگی فضای سبز پایین و روف گاردن و وصل شدن آنها توسط یک راه پله زیبایی خاصی به این خانه ی مسکونی بخشیده است.

بام سبز پارک هلند در لندن
شارلوت رد طراح مدرن هلندی، روف گاردن زیبایی در ساختمان قدیمی پارک هلند اجرا کرده است که در مقایسه با معماری سنتی بنا تضاد زیبایی ایجاد کرده است. این بام سبز با گیاهانی که دارای ریشه های کم عمق هستند مانند آلبوم و لاله طراحی شده است تا برای ساختمان تاریخی مفید باشد.
 
بام سبز خیابان کراسبی در نیویورک
معمار و طراح لند اسکیپ ” گان ” اجرای این روف گاردن زیبا را بر عهده داشته است. این طراح با الهام گرفتن از منظر شهری مشرق، بامی پر از سنگ آهک، سنگریزه های ساحلی، گیاهان زینتی ژاپنی، و بامبو طراحی کرده است. بامی زیبا که بودن در آن با بامبوهای مرتفع و سایه انداز از علاقه مندی های هر انسان طبیعت دوستی است. 

باغ هیلارد، برکلی، کالیفرنیا
معمار مدرن ماری برنسفلد طراح و مجری این ویلای زیباست. در این ویلا به جای پله از رمپ های بتنی برای بالا رفتن و رسیدن به روف گاردن ساختمان استفاده شده است و در آخر یک تراس چوبی کوچک هماهنگ با این ساختار بتنی یک چشم انداز زیبا به این ویلا داده است. درست شبیه به لانه ی پرنده در بالاترین قسمت یک درخت تنومند.

ساختمان آرچیلابو در میلان
این بام سبز در تراس طبقه پنجم یک ساختمان صنعتی طراحی شده است. معمار این طرح کریستینا مزدوکچلی از معماران برجسته ی لند اسکیپ است که طراحی این روف گاردن را بر عهده داشته است. یک آشپزخانه ی خارجی بتنی در این فضا تعبیه شده است تا زمان های استراحت را خوش طعم تر کند! باغچه ای از جنس فولاد گالوانیزه در کنار این آشپزخانه قرار گرفته است که توسط گیاهان پر زرق و برق و گیاهان چند ساله نرم تر شده است.

تراس خصوصی Romolo میلان
در این تراس مازوچلی معمار طراح این فضا، از گیاهان به عنوان تفکیک کننده ی بخش ها استفاده کرده است . 3 فضای مجزای سالن غذا خوری ، فضای ریلکسیشن و فضای بزرگ گپ زنی در این روف گاردن ایجاد شده است. مبلمان فضا متشکل از صندلیهای با رنگ بنفش خیره کننده است که کاملا با گونه های گیاهان زینتی ژاپن هماهنگ شده است. 
 
 
بهترین گزینه برای انتخاب گیاهان روف گاردن، گیاهانی می باشد که از حساسیت کمی برخوردارند و مقاومت بالایی نسبت به شرایط آب و هوای منطقه مورد نظر داشته باشند. استفاده از چنین گیاهانی در سیستم روف گاردن باعث می شود تا در تمام فصول سال فضای سرسبز و با طروات داشته باشید.
در اینجا قصد داریم شما را با چند نکته در رابطه با انتخاب نوع گیاه مناسب برای ساختمان آشنا نماییم:
انتخاب گیاهی مقاوم در برابر باد، نور آفتاب و گرما
گیاهانی متناسب با محل زندگی خود انتخاب نمایید.
در واقع سعی کنید از نوع گیاهانی که در منطقه شما رشد بهتری دارند استفاده نمایید.
انتخاب درختچه ها و بوته های تزیینی
درختچه ها و بوته های تزیینی وزن کمی دارند و علاوه بر آن در صورت وجود بادگیر های محافظ، به خوبی رشد می کنند.
خاک مناسب
درصد زیادی از گیاهان می‌توانند روی سقف رشد کنند; به شرطی که مقدار کافی خاک برای تثبیت و رشد و پرورش آنها فراهم شود و به اصطلاح همه چیز مهیا باشد. با این حال، عمق خاک ممکن است یک عامل محدود کننده در برخی از سقف‌ها باشد. مطمئن شوید که عمق خاک مورد نیاز برای گونه‌های مختلف درختان، بوته‌ها و گل‌های وحشی را مورد بررسی قرار داده‎‌اید; تا گیاهان مورد نظرتان متناسب با شرایط پشت‌بام و روف گاردنتان مطابقت داشته باشد.
در دسترس بودن آب
آبیاری در ماه‌های تابستان باید از قبل صورت گیرد. تابستان زمانی است که باغ‌ها و به طور کلی گیاهان به بیشترین توجه و رسیدگی احتیاج دارند و باید آبیاری به موقع صورت پذیرد تا از بروز مشکلات جلو‌گیری شود. توجه داشته باشد آبیاری باید درست و اصولی باشد. همانطوری که گیاه برای رشد نیاز به آب دارد; آبیاری بی مورد هم باعث پوسیدگی ریشه‌ها شده و هم وزن سقف را افزایش می‌دهد.

نکات قابل توجه در روف گاردن

تعمیر و نگهداری
برای حفظ دسترسی راحت به غشای سقف و همچنین زهکشی و برای نگهداری و تعمیر باید، باغچه پشت بام را به صورت قطعه‌بندی شده آماده کنید. این کار را می‌توانید به راحتی و با استفاده از ظروفی با هر ارتفاع و اندازه‌ای به صورت قطعه‌بندی روی سقف انجام دهید.
اگر در طراحی روف گاردن به صورت قطعه به قطعه عمل کنید و کل قسمت باغ را مورد استفاده قرار ندهید; باعث می‌شود هر زمان که سقف به برخی کارهای تعمیراتی احتیاج دارد شما دچار مشکل نشوید. حتما به یاد داشته باشید که هنگام طراحی باغ، باید وزن هر ظرف و وزن خاک مرطوب آن را در نظر بگیرید.
 

ظرفیت بارگیری

گل و گیاه مناسب در روف گاردن

محاسبه میزان تحمل سقفی که می‌تواند از روف گاردن پشتیبانی کند بسیار مهم است. وزن خاک، کف پوش، وزن افراد و گیاهان و محل قرارگیری گیاهان قطعا به ظرفیت تحمل بار سقف شما بستگی دارد. برای کاهش بار روی سقف خود می‌توانید از چند ایده کمک بگیرید. اول اینکه خاک مخصوص کشت گیاه را با مواد آلی و غیرآلی مخلوط کنید تا وزن آن سبک شود. همچنین می‌توانید برای تراز وسایل سنگین‌تر با دیوارهای حمال ساختمان، ستون‌ها و دیوارهای برشی، که دارای پشتیبانی اضافی از پایه‌های زیر ساختمان هستند، کمک بگیرید.